REJESTRACJA

Na badania można rejestrować się telefonicznie pod numerem 59 8635 227 oraz osobiście w rejestracji Pracowni Diagnostyki Obrazowej (I piętro w głównym budynku Szpitala), od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00.

DO KOGO SKIEROWANY JEST PROGRAM

Badaniami objęte są kobiety z terenu powiatu lęborskiego, w wieku od 34 do 49 lat oraz po 70 roku życia, które w ostatnich 12 miesiącach nie miały wykonanych badań obrazowych piersi. W ramach jednego badania profilaktycznego podejmowane są następujące kroki:

• zebranie wywiadu,
  • kwalifikacja do wykonania odpowiedniego badania - USG piersi, mammografia lub oba badania, w zależności od wieku kobiety, obciążenia dziedzicznego oraz budowy piersi,
  • wykonanie badania (USG, mammografia),
  • wydanie wyniku przeprowadzonego badania,
  • ustalenie czasu wykonania następnego badania profilaktycznego lub w sytuacji stwierdzenia patologii wymagającej leczenia - stosowne skierowanie pacjentki.

RAK PIERSI

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Spośród wielu czynników rakotwórczych coraz częściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. W Polsce około 10% przypadków raka piersi występuje u kobiet z mutacją w obrębie genów, najczęściej w BRCA 1. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Badania obrazowe piersi w zakresie wczesnego wykrywania nowotworu piersi finansowane przez powiat lęborski