Srebrny medal w rankingu „Maluchy na brzuchy”
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku otrzymał srebrny medal w rankingu "Maluchy na brzuchy" za realizowanie prawa do dwugodzinnego i nieprzerwanego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury. Jest to część Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej, która w naszym Szpitalu jest realizowana na najwyższym poziomie.
Kontakt "skóra do skóry" oznacza, że zaraz po porodzie nagi noworodek położony jest na nagich piersiach swojej mamy. Mama może go przytulić, a później przystawić do piersi. Jeśli dziecko urodziło się o czasie i jest w dobrym stanie, to dokładne badanie malucha przez pediatrę oraz takie czynności jak wykąpanie, zmierzenie i zważenie, powinny być wykonane po zakończeniu pierwszego karmienia.
Światowa Organizacja Zdrowia, bazując na wielu doniesieniach naukowych, zaleca, aby wczesny kontakt dziecka z mamą rozpoczął się kontaktu natychmiast po narodzinach i trwał nieprzerwanie przynajmniej przez godzinę (optymalnie do zakończenia pierwszego karmienia piersią).
Badania naukowe potwierdzają, jak ogromne korzyści daje kontakt "skóra do skóry":
- Bliskość dziecka ułatwia wyrzut hormonu zwanego oksytocyną, który powoduje obkurczenie się macicy i poród łożyska;
- dziecko szybciej i lepiej adaptuje się do nowych warunków;
- dziecko kolonizowane jest bezpieczną dla niego florą bakteryjną matki;
- noworodek otrzymuje swoją pierwszą naturalną "szczepionkę". Zawdzięcza to siarze - gęstemu, żółtemu płynowi, znajdującemu się w piersi, zanim pojawi się mleko właściwe. Siara zawiera przeciwciała, chroniące dziecko przed bakteriami chorobotwórczymi;
- przebywanie na brzuchu mamy zapewnia dziecku optymalną temperaturę, co redukuje ryzyko wychłodzenia organizmu;
- Dziecko uczy się efektywnego ssania, co w przyszłości pozwala na uniknięcie wielu problemów związanych z karmieniem piersią;
- Wczesny kontakt zwiększa szansę na długie karmienie piersią;
- Dzieci, które miały wczesny kontakt z matką krócej i rzadziej płaczą;
- Rodzi się szczególna więź między matką i dzieckiem, wzmacnia się instynkt macierzyński.*
*źródło: https://www.rodzicpoludzku.pl
Gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPS ZOZ z siedzibą w Lęborku oraz w Łebie realizują kompleksową opiekę zdrowotną dla mieszkańców regionu oferując poszerzony zakres świadczeń prowadzony w modelu koordynowanym. Dzięki dwóm lokalizacjom pacjenci mogą liczyć na łatwy dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego oraz nowoczesnych metod wykonywania badań dodatkowych. Placówki zapewniają profesjonalną opiekę medyczną kładąc nacisk na wysoką jakość procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz komfort leczenia oparty o optymalne rozwiązania organizacyjne.