Każdego roku 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Hasło promujące ten dzień i mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia dawstwa narządów jako sposobu na ratowanie i poprawę życia brzmi „Masz wszystko, czego potrzeba. Czy zastanawiałeś się, czy zostać dawcą?”
Obchody Dnia Donacji i Transplantacji mają również zachęcić społeczność medyczną i decydentów na całym świecie do refleksji i debaty nad znaczeniem tej ratującej życie terapii. Przede wszystkim jednak dzień ten jest okazją do uhonorowania wszystkich dawców narządów i ich rodzin oraz podziękowania specjalistom w dziedzinie transplantologii, których ciężka praca pomaga ocalić życie lub poprawić jakość życia wielu ludzi.
W czwartek 24 października w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku odbyło się szkolenie „Podstawy Dawstwa Narządów”, organizowane przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej we współpracy z Poltransplantem dla personelu medycznego, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. Omówione na nim zostały takie zagadnienia jak identyfikacja i kwalifikacja zmarłego dawcy narządów, rozpoznanie śmierci mózgu, opieka nad zmarłym dawcą narządów, czy trudna kwestia rozmowy z rodziną nt. pobrania narządów od bliskiego zmarłego w celu przeszczepienia biorcy.
Gabinety Podstawowej Opieki Zdrowotnej SPS ZOZ z siedzibą w Lęborku oraz w Łebie realizują kompleksową opiekę zdrowotną dla mieszkańców regionu oferując poszerzony zakres świadczeń prowadzony w modelu koordynowanym. Dzięki dwóm lokalizacjom pacjenci mogą liczyć na łatwy dostęp do wykwalifikowanego personelu medycznego oraz nowoczesnych metod wykonywania badań dodatkowych. Placówki zapewniają profesjonalną opiekę medyczną kładąc nacisk na wysoką jakość procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz komfort leczenia oparty o optymalne rozwiązania organizacyjne.