Utworzono: 17-11-2022
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 14-20 listopada już po raz piętnasty obchodzony jest Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Jest to międzynarodowa inicjatywa promująca rozwój oraz aktywną postawę w biznesie. Organizowany jest od 2008 r. i bierze w nim udział ok. 170 krajów na całym świecie, w tym również Polska oraz nasze miasto. Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach tej akcji Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Józefa Wybickiego w Lęborku zaprosiła Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej do programu „Otwarta Firma”. Udział w nim daje szkole możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania dalszej edukacji, natomiast SPS ZOZ ma okazję zaprezentować swoją działalność oraz zachęcić uczniów do wybrania dla siebie ścieżki edukacyjnej związanej z ochroną zdrowia.

Uczniowie klas I-III zostali zaproszeni na spotkanie z ratownikami medycznymi pracującym w Szpitalu. Ratownicy w ciekawy i obrazowy sposób omówili, na czym polega praca w Zespole Ratownictwa Medycznego, co należy do ich zadań, jakie są blaski i cienie ich zawodu. Uczniowie mieli okazję zapoznać się też z działaniem wybranej aparatury medycznej. Podczas spotkania zaprezentowano działanie urządzenia do kompresji klatki piersiowej, pozwalającego na zmniejszenie obciążenia osób udzielających pomocy podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zaprezentowano też działanie kardiomonitora, defibrylatora i pulsoksymentru. Kilku ochotników mogło zbadać swoje tętno i nasycenie krwi tlenem. Największą atrakcją był chyba jednak dla uczniów w pełni wyposażony ambulans medyczny, który mogli dokładnie obejrzeć z zewnątrz i od strony wnętrza.

Dziękujemy Szkole Podstawowej nr 1 w Lęborku za zaproszenie do udziału w akcji. Mamy nadzieję, że wizyta w Szpitalu była dla uczniów ciekawą lekcją i że pomoże im kiedyś w przyszłości wybrać najlepszą drogę edukacji i rozwoju.

Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: Gordon Brown - były premier Wielkiej Brytanii, Carl Schramm - prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. Koordynatorem wydarzenia w Polsce jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, a w województwie pomorskim Agencja Rozwoju Pomorza, która organizuje wydarzenia oraz koordynuje wszystkie działania partnerów w regionie.